Ako sa naša Litterra vyvíjala v čase

13. júla 2020 vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj spoločne so Slovenskou komorou architektov architektonicko-dizajnérsku súťaž, ktorej výsledkom mal byť návrh riešenia revitalizácie budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia. Do súťaže sa zapojilo celkovo sedem ateliérov, z ktorých tri postúpili do druhého kola. Víťazný návrh vybrala medzinárodná odborná porota a pochádzal z dielne autorského kolektívu young.s.architekti. 

 

Práve spätosť mesta a historickej budovy s literatúrou mala vplyv na rozhodovanie o tom, akú funkciu bude plniť budova gymnázia po jej revitalizácii. Projekt má ambíciu vrátiť Revúcej atmosféru miesta stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy, ako tomu bolo v minulosti. 

 

Návrh ateliéru young.s.architekti priniesol komplexné, suverénne riešenie s kvalitným urbanisticko-architektonickým názorom, s vysokofunkčným prevádzkovým konceptom a sviežim riešením vizuálnej identity projektu. Ako jedinému sa mu podarilo vytvoriť univerzálnu, priestorovo-prevádzkovú funkčnú schému, ktorá dokáže bez problémov reagovať na rôzne požiadavky i v dlhodobom časovom horizonte. A práve tu sa začína písať história novej kultúrno-vzdelávacej inštitúcie s názvom Litterra.

 

 25. októbra 2022 bola stavba Litterry odovzdaná na rekonštrukciu jej zhotoviteľovi a teda spoločnosti Reinter, s.r.o., ktorá pôsobí na stavebnom trhu už 25 rokov. Hodnota investície predstavuje 2 638 800,- € s DPH a termín ukončenia stavby je naplánovaný na december 2023…

 

1.miesto – young.s.architekti 

Autori: Jozef Bátor, Tomáš Medlen, Lucia Papierniková, Dang The Ann, Sára Mária Seidlová 

PDF: 1. miesto – poster 

 

2.miesto – architekti SPDe 

Autori: Štefan Lichvár, Mária Lichvárová, Michal Petráš, Alexander Schleicher, Petra Schleicher, Simona Kolimárová, Natália Filová, Dominika Štrbíková 

PDF: 2. miesto – poster

 

3.miesto – KUPEC ARCHITEKTI 

Autori: Nikola Kamenská, Veronika Aschenbrierová, Pavol Kupec, Ivana Kupčoková, Marianna Piliarová 

PDF: 3. miesto – poster