SLÁVNOSTNÉ ODOVZDÁVANIE STAVBY

Dňa 07.03. 2024 sa v priestoroch Litterry uskutočnilo slávnostné odovzdávanie stavby od zhotoviteľa.

Tento významný večer sa konal za účasti vzácnych hostí s bohatým programom.

V úvode večera sa účastníci „slávnostnej kolaudácie“, ako sme ju ľudovo nazvali,  dozvedeli ako rekonštrukcia prebiehala a ako sa menil dramaturgický koncept múzea v novodobú vzdelávaciu inštitúciu pretvárajúcu historické, kultúrne a materiálne dedičstvo na zážitkové miesto. A to najmä vďaka príhovorom od Mgr. Ondreja Luntera, predsedu BBSK; Mgr. Jozefa Balužinského, riaditeľa Litterry; Ing. Petra Dittricha PhD., investičného riaditeľa a podpredsedu predstavenstva SIH; Ing. arch. Jozefa Bátora, PhD., autora projektu; Ing. Júliusa Buchtu MBA, primátora mesta Revúca.

O rekonštrukcii Prvého literárneho gymnázia v Revúcej na súčasnú Litterru „rozprávali“ aj fotografie od Petra Uhrina, ktoré vznikali počas modernizácie. Vďaka Petrovi Uhrinovi sme sa opäť preniesli do minulosti a videli sme ako to v priestoroch vyzeralo pred rekonštrukciou, súčasne sme však mali možnosť vidieť vizualizácie zo štúdia young.s architekti a predstaviť si budúcnosť.

Putovná výstava REMINISCENCE LITTERRA, tak zakotvila doma v Litterre a bude sprístupnená verejnosti v podobe komentovaných prehliadok najbližší mesiac.

Atmosféru večera umelecky vyzdvihol slovenský violončelista a umelecký vedúci, maestro, Jozef Lupták, ktorý svojou jemnosťou a citom k umeniu nejednému poslucháčovi vyrazil dych.

Maestro patrí k popredným umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení (Cena ministra kultúry, Cena Frica Kafendu), ako aj nominácií na rôzne ocenenia (Nominácia na Krištáľové krídlo, Nominácia na Cenu Nadácie Tatra Banky, Nominácia na Českého Leva a na Cenu Slnko v Sieti za hudbu k filmu Amnestie).

V tento neobyčajný večer sme sa s našimi vzácnymi hosťami stali súčasťou verejného nahrávania programu RTVS – Večera s Havranom na tému „Gemerský zázrak“. V priestoroch Litterry, presnejšie v jej konferenčnej sále, tak moderátor hostil Marcela Uhrina, Júliusa Barcziho a Michala Augustoviča. Spoločne viedli diskusiu o histórii regiónu ale aj o vzniku regionálnych rozprávok.

Veľmi si vážime, že pozvanie prijali významní predstavitelia z rôznych oblastí kultúry a umenia, politiky, podnikania, či školstva, medzi ktorými bola aj exministerka kultúry Mgr. Silvia Hroncová a generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Mgr. Alexandra Kusá PhD.

Veríme, že sa onedlho uvidíme pri otvorení brán našej Litterry, ktorá poskytuje priestor na stretávanie sa, vzdelávanie, precítenie umenia, ale najmä, poskytuje priestor pre fantáziu.

Zdieľajte: