O LITTERRE

Revúca je mesto plné kontrastov. 

Sídli v lone prírody, kde sa stretáva s ťažkým priemyslom.

 

Je miestom, kde sa bohatá história prepája s nejasnou budúcnosťou. Ak tieto protiklady prepojíme a vyzdvihneme ich pozitíva, vznikne niečo jedinečné, čo nazývame LITTERRA = kultúrny hub plný kontrastov

Litterra je vyspelý, kultúrno-vzdelávací projekt na mieste, kde by to nikto nečakal. Vyrástla na pôde novej budovy Prvého slovenského gymnázia v Revúcej.


Budova je kultúrnou pamiatkou, ktorá bola postavená zo zbierok a darov v čase, keď študenti Prvého slovenského gymnázia zistili, že im je v pôvodnej budove tesno. 

Toto miesto bolo stále priestorom vzdelávania, neskôr aj umenia, vzniklo tam Prvé slovenské literárne gymnázium, ktoré vynikalo výučbou literárnej tvorby či žurnalistiky.


Časom však táto budova ostala prázdna a tu sa zrodila myšlienka, vytvoriť kultúrno-vzdelávacie centrum. Spredu národná kultúrna pamiatka, zozadu moderná architektúra. Zvonku historická budova, zvnútra vyspelé prezentačné technológie, expozície aj funkcie. Miesto plné kontrastov, ktoré sa navzájom dopĺňajú, obohacujú, vyvažujú ale aj provokujú a príjemne šokujú.

MÚZE/um, ktoré nie je múzeum! Prepája dva svety, umenie a vzdelávanie. Umenie predstavuje slobodu prejavu, kreatívneho myslenia, odvahu či správnu mieru bláznivosti.

Sme trochu blázniví, lebo takí sú všetci, ktorí menia svet. Aj Albert, aj Elon.

 

Ďalším silným pilierom našej filozofie je vzdelávanie. Nie vyučovanie, známkovanie, kurzy alebo diplomy. Vzdelávanie ako prikrmovanie zvedavosti, spoznávanie a objavovanie cez skúsenosť.

Odlišuje sa od „klasického múzea“ tým, že búra hranice. V Litterre je prísne povolené ísť za purpurové lano, dotýkať sa expozícií, skúšať ich, tvoriť. Ak sa návštevník chce vrátiť, ide v protismere prehliadky. Vyjadruje svoj postoj, nahlas obdivuje, smeje sa. Litterra je presne ako múzeum len úplne iné.

Tak čo vlastne je? Komunitný hub? Galéria literatúry? Výstava rozprávok? Oddychový priestor pre verejnosť? Koncertová platforma? Rezidenčný kreatívny priestor? Vzdelávacie centrum? Kultúrne centrum?


VŠETKO! Je to váš PRIESTOR PRE FANTÁZIU.

Zdieľajte: