Jozef Balužinský

Jozef je srdcom Litterry. Mohlo by to znieť ako klišé, keby to nebola pravda. Vyštudoval kulturológiu na nitrianskej univerzite a už štrnásť rokov svoju lásku k múzejníctvu pretavuje do skutočnosti. S nadšením sa venuje ochrane a obnove historických budov, výstavnej a expozičnej tvorbe. Vďaka jeho koncepciám, známym u nás aj v zahraničí, už dnes môžu plnohodnotne obdivovať kultúrne pamiatky aj zdravotne znevýhodnení ľudia, čo bolo pre nich donedávna len nesplneným snom. 

Keďže svoj zápal a nadšenie Jozef smeruje najmä k múzeám, galériám a knižniciam po celom Slovensku, nájdete ho, ak nie v kancelárii, tak určite v priestoroch nejakého múzea, kde práve zanietene pracuje na niektorom zo zaujímavých projektov. Posledným z nich je práve naša Litterra, kde má Jozef ako riaditeľ pod palcom revitalizáciu historickej novej budovy Prvého slovenského gymnázia. Bol tiež spolu iniciátorom projektu Prepni na Revúcu – Mesto kultúry 2022, v rámci ktorého navrhol zapojenie marginalizovaných skupín do kultúrneho života. 

Vo svojom voľnom čase, ktorého nie je veľa, lebo Litterre sa venuje už od zrodenia, si z času na čas opráši svoju starú vášeň k športu. Je veľmi spoločenský a rád trávi čas s blízkymi. Ak sa prejdete po Litterre, určite vám neunikne jeho výrazný hlas a dobrá nálada, ktoré tiež dokresľujú jeho výnimočnú osobnosť.


Ocenenia: 

2016: Čestné uznanie za sprístupňovanie kultúry nevidiacim –  Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ocenenie z rúk prezidenta SR Andreja Kisku. 

2018: Pamätná medaila za významný profesijný počin v oblasti múzejných odborných činností – Zväz múzeí Slovenska.